Во текот на вчерашниот ден, извештаите на грчките метеоролошки служби предупредуваа на обилни врнежи од дожд и невреме ширум Грција, кои можат да предизвикаат поплави и поројни поплави. Националната метеоролошка служба на Грција предупреди дека се можни многу чести громови и град и дека лошото време ќе трае до сабота навечер.

Само неколку часа подоцна почнаа да пристигнуваат фотографии, прво од празни плажи, а потоа и од невреме кое потсетува на она што пред неколку дена беснееше во регионот и предизвика бројни проблеми.

– Тешка ноќ за жителите на Лименарија и Потос. Поплавени се куќи и хотели, а поројот ги однесе автомобилите, предизвикан од силниот дожд што го зафати регионот Навахо. Жителите на Лименарија и Потос се обидуваа да ги спасат своите имоти од два часот по полноќ по поројниот дожд, пишува „Кавала њуз“.

Патиштата кон Астрид и Маријес на Тасос беа затворени поради кабастиот материјал што поројот го носеше низ улиците, а пожарникарите веднаш им пријдоа на помош на жителите.

Ноќта, јавуваат медиумите, се случила и сообраќајна несреќа, кога еден возач изгубил контрола над возилото и прелетал преку карпа, но за среќа пожарникарите успеале да го извлечат возачот на безбедно.

– Вчерашното невреме повторно го покрена прашањето за заштита од поплави, а како што велат мештаните, тие се оставени на милост и немилост секогаш кога ќе се појават вакви временски проблеми, пишуваат грчките медиуми.