На денешен ден, 12 јули, несреќната Каролина Крауч ќе наполнеше 21 година, но нишката на нејзиниот живот неправедно ја пресече нејзиниот сопруг со свои раце.

Нејзиниот гроб на гробиштата на Алонисос, каде луѓето оставаат свеќа во нејзин спомен го одржува споменот за неа. Беше 11 мај 2021 година кога цела Грција во шок ја гледаше ужасната смрт на Каролина Луиз Крауч во Глика Нера Атика. Смрт што, како што се испостави, не е убиствен грабеж како што првично ја претстави нејзиниот сопруг, туку е тешко кривично дело од него, извршителот на убиството Бабис Анагностопулос.

12 јули 2001 – 11 мај 2021 година

Несреќната Каролина е родена на 12 јули 2001 година во приватна болница во Атина, но била британски државјанин. Таа за прв пат отиде на Алонисос како новороденче, додека трајно се пресели на островот со нејзините родители – Сузан и Дејвид Крауч – во мај 2003 година.

Во претходно интервју за британски Дејли Мејл, нејзиниот 79-годишен татко Дејвид Крауч со гордост зборуваше за својата ќерка која, како што рече, „на почетокот на прекрасниот живот била изгубена на толку суров начин“. Таткото ја опишал својата ќерка како активна и харизматична личност.

Денес, вторник, 12 јули 2022 година, таа би го прославила својот 21 роденден.

Но, не е заборавена. Секој ден голем број луѓе го посетуваат нејзиниот гроб на гробиштата на Алонисос, во Старото село, кои се до црквата Успение на Богородица, оставајќи ѝ свеќа во спомен.

Убиство со умисла

Гркот Бабис Анагностопулос (34) го призна убиството во јуни минатата година, само неколку недели откако телото на неговата сопруга беше пронајдено во неговата куќа на периферијата на Атина, пишува Би-би-си. Каролина имаше само 20 години.

Пилотот тврдел дека во неговата куќа се случила кражба и дека неговата сопруга била жртва на насилни провалници. Но, на мобилните телефони и паметниот часовник на парот се пронајдени докази кои ја побиваат приказната на пилотот.

Судот утврди дека убиството го извршил со умисла. Покрај сопругата, го убил и нивното куче.

Анагностопулос беше уапсен по комеморацијата за Каролин во близина на неговата семејна куќа на егејскиот остров Алонисос. Иако Каролина е родена во Велика Британија, детството го поминала во Грција.

За време на комеморацијата, Анагностопулос ја прегрна мајката на неговата покојна сопруга. Обвинителите рекоа дека Анагностопулос ја задавил Каролина додека таа спиела. Полицијата соопшти дека пилотот го признал убиството по осум часа испрашување.

Тој првично тврдеше дека разбојниците влегле во нивната куќа и го врзале, но подоцна во полиција признал дека во последните месеци често се карал со сопругата. Паметниот часовник на 20-годишната девојка покажа дека нејзиното срце сè уште чукало во моментот кога Анагностопулос тврдеше дека била убиена од разбојниците.

Мобилниот телефон на пилотот го покажал неговото движење кобниот ден и било докажано дека се движел низ куќата додека рекол дека бил врзан. Дека неговата приказна била лажна покажа и времето кога биле отстранети картичките со податоци од безбедносната камера дома. И тоа беше во спротивност со приказната на пилотот.