Земјотрес со јачина од 3,2 степени според Рихтеровата скала утрово го погоди подрачјето Македонија.

Како што соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC), земјотресот се случил денеска околу 08:30 часот, односно поточно во 8 часот и 28 минути по локално македонско време.

Според податоците на EMSC, епицентарот на земјотресот бил на 30 километри од тетовското село Желино.

Поради јачината на земјотресот, тлото се затресе во реонот на Косово и Метохија.

Засега нема информации за евентуална штета.