Новинските агенции јавуваат дека поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе починал, неколку часа откако бил застрелан и ранет за време на запирање на кампањата.

Пукањето на 7 јули беше редок пример на оружено насилство во Јапонија, која има строги закони за оружје и ниски нивоа на насилен криминал. 67-годишниот Абе бил хоспитализиран во критична состојба откако вооружен маж пукал со сачмарка околу 11:30 часот по локално време, изјави главниот секретар на кабинетот Хироказу Мацуно.

Полицијата соопшти дека 41-годишен маж е осомничен дека го извршил пукањето. Осомничениот бил идентификуван како Тецуја Јамагами, кој и рекол на полицијата дека бил незадоволен од Абе и сакал да го убие.

Абе водеше кампања како дел од претстојните избори за Горниот дом на парламентот закажани за 10 јули. Се предвидува дека неговата партија ќе победи. Абе беше премиер на Јапонија од декември 2012 до септември 2020 година, што го прави премиер со најдолг стаж во земјата.