Хрватскиот пејач Јасмин Ставрос почина синоќа во 21 часот на 68-годишна возраст. На крајот на март годинава беше потврдено дека Ставрос боледува од рак на коските. Пејачот веднаш бил хоспитализиран, а лекарите се посомневале дека ракот му се проширил на стомакот.

Роден во Сплит на 1 ноември 1954 година, како Мило Васиќ, Ставрос бил изложен на музика уште од рана возраст. Буквално сите членови на неговото семејство се занимавале со музика, дедо, мајка, татко и брат. Затоа, не е особено чудно што како дете земал часови по пеење, што свирел на тапани од 12-годишна возраст, а на 15-годишна возраст своето хоби и страст ги претворил во работа, свирејќи професионално со тогаш популарни сплитски бендови како што се Делфини, Море и Млади батали, кои подоцна беа преименувани во Магазин.

Иако поголемиот дел од неговата кариера беше познат како забавувач, во раните седумдесетти почна да го открива џезот и набрзо стана студио во Југотон и еден од најбараните тапанари на просторот на поранешна Југославија, а на листата на неговите соработници е долг и впечатлив. Од Арсен Дедиќ и Јосипа Лисац, преку Миша Ковач и Ивица Шерфези, па сè до Неда Украден и Љупка Димитровска.

Покрај тоа, четири години свиреше перкусии во Хрватскиот народен театар каде што го диригираа великани како Вјекослав Шутеј, Никша Бареза, Бардели и Папандопуло, а во тој период играше и со Оливер Драгојевиќ и Мери Цетиниќ.

Зад себе има околу 15 албуми, од кои последниот беше промовиран во 2017 година.