Мистериозниот полковник, кој долги години го носеше „нуклеарниот куфер“ на рускиот претседател Владимир Путин, во понеделникот беше пронајден застрелан во неговиот дом во близина на Москва.

Вадим Зимин (53) е на интензивна нега, а неговата состојба наводно е тешка. Не се знае дали си нанел повреди или бил нападнат.

Пензионираниот полковник во Федералната служба за безбедност (ФСБ) беше задолжен за куферот со руски нуклеарни контроли, кој секогаш го придружуваше лидерот на Кремљ.

Тој продолжи да биде ангажиран во службата за безбедност, и бил унапреден во чин полковник со доаѓањето на Владимир Путин на претседателското место, но неговата улога како поранешен шпион на КГБ е нејасна.

Зимин е пронајден со прострелни рани во кујната во неговата состојба во Красногорск, во Московската област.

Во тоа време неговата сопруга, медицинска сестра, лекувала ранети војници од конфликтот во Украина, пренесува Мирор. Поранешниот полковник е застрелан додека се соочува со кривична истрага поради сомнение за земање мито, пишува „Московски комсомолец“.

Затоа тој беше во домашен притвор, иако ги отфрли сите обвиненија. Зимин го пронашол неговиот брат, кој наводно бил во бањата во моментот на пукањето. Тој лежел во локва крв, со рана на главата, додека во близина стоел пиштолот со кој бил застрелан.

Медиумите пренесуваат дека полковникот е контраверзен и поради фактот што за него постои само една фотографија на која Зимин е фотографиран.

На фотографијата се гледа како носи куферот во кој има уред за лансирање на руските стратешки ракети. Според медиумите, Путин е познат по тоа што сака полицаецот што го носи куферот да биде заедно фотографиран и видлив како стои зад него.

Последно, застреланиот Зимин го придружуваше рускиот претседател Путин во април годинава за време на погребот на политичарот Владимир Жириновски во Москва.

Куферот постои од 1980 година, а за прв пат беше претставен на јавноста во 2019 година. Се отвора со помош на тајна шифра и е под видео надзор 24 часа на ден.