Жителите на српското село Белосавци кај Топола останаа без зборови од тага по трагичната смрт на 36-годишната Верка Никиќ, мајка на шест деца, која вчера загина во сообраќајна несреќа.

Според информациите, и се слошило додека возела и излетала од патот на самиот излез од Топола кон Младеновац. Во училиштето во кое учат нејзините деца владее тишина, а сите повторуваат едно: „Само да им помогнеме на децата“.

Во Белосавци владее молк по трагедијата што го снајде семејството во кое шест деца останаа без мајка. Најстарото дете има 13 години, а најмалото само 10 месеци.

Во селското основно училиште за „Нова.рс“ не најдоа зборови да ја опишат трагедијата што ги снајде нивните ученици. Директорката на училиштето Слаѓана Мијовиќ изјави дека три од децата се на училишна возраст и се нивни ученици и дека „сите на училиште се во шок поради трагедијата“.

– Ова е голем шок за сите нас. Сега само размислуваме како да им помогнеме на децата, што можеме да направиме за нив и кои служби треба да ги вклучиме. Има и педагог и психолог, но ќе се обратиме до сите, до Центарот за социјална работа, до општината… Само да им помогнеме на децата – рече директорката на училиштето.

Таа потврди дека најстарото дете е седмо одделение, додека другите две кои се на училишна возраст се петто и второ одделение. Останатите три деца се на предучилишна возраст, од кои најмалото има само 10 месеци.

– Ова е голема трагедија за семејството, тие се убаво и нормално семејство. Таткото е вреден и работлив, вработен е во локалната леарница. Сега сите треба да им помогнеме на сите можни начини – вели Мијовиќ.

Несреќната жена, како што дознаваат српските медиуми, била срцев болесник и знаела за својата болест. Таа вчера загинала во автомобил кој излетал од патот, а се сомневаат дека и се слошило додека возела.

Основното јавно обвинителство Крагуевац нареди обдукција, по што ќе се знае точната причина за смртта.

36-годишна мајка на шест деца вчера со автомобил ја враќала мајка си од преглед во Здравствен дом, а таа околу 17 часот излетала од патот во правец на Топола- Младеновац во Љубесело. Брзата помош на местото на несреќата извршила реанимација, но за жал исходот бил трагичен.