На денот кога на Цетиње се случи невидена трагедија, престана да чука срцето на човекот кој го сакаше тој град ретко како било кој друг – на 61-годишна возраст ненадејно почина познатиот ракометен тренер Душко Милиќ.

Дуле беше еден од пионерите на ракометот во тогашен Титоград. Играше како лев бек во Будуќност, па четири сезони беше во Црвенка, во 1985 година се врати во „сините“, а потоа играше во Југовиќ од Каќ, Португалија и Шпанија.

Помладите генерации го паметат како многу успешен тренер. Тој дел од неговата кариера започна во МРК Будуќност, а потоа беше тренер на ракометарките на Будуќност и прв им покажа шанса на тогашните тинејџерки Јованка Радичевиќ, Анѓела Драгутиновиќ (сега Булатовиќ), Марија Јовановиќ, Ана Радовиќ, Винка Влаховиќ. …

Третиот мандат во ЖРК Будуќност заврши тажно, бидејќи во 2006 година мораше да се пензионира поради проблеми со срцето.

Откако се опорави замина во Србија, каде освои шампионски титули со ракометните екипи на Врњачка Бања и Зајечар, а беше и селектор на женската репрезентација на таа земја.

Како помошник на Милорад-Мики Милатовиќ, со ракометарките во 2001 година освои бронзен медал на Светското првенство во Италија, а три години подоцна со помладите играчи на Србија и Црна Гора освои медал на истиот сјај на ЕП.

Претходно ги водеше и ракометарите на Беран, а во 2018 година по повеќе од 20 години се врати во Ловќен. За неполни четири сезони со Цетиње освои три шампионски титули и два Купа на Црна Гора.

Со неговото ненавремено заминување, црногорскиот ракомет загуби уште едно големо име, човек чиј светол дух, насмевка и очи во кои лесно можеше да се види необична добрина ќе го паметат сите што некогаш имале чест да поминат макар и една минута со него, пишува црногорски Вијести.