“Ме исконтактира по настапот, во 2:30 часот наутро со порака. Само ми кажа дека си тргнал дома. Се разбудив во 6:30, мислев дека ќе дојде тогаш. Тој не беше таму. Тој не одговори на телефонот…“

Вака во потресна исповед за „Блиц“ раскажува Хирјета Милошевиќ, сопругата на трубачот Далибор, кој во понеделникот во зори загина во сообраќајна несреќа кај рудниците Алексинац. Неговиот братучед исто така го загуби животот, а повредени се тројца млади момчиња кои биле со нив. Сопругата на жртвата Далибор нашла сила и со болка во гласот раскажала што се случило кобното утро.

– Му испратив порака во 22:30 часот. Го прашав дали ќе си дојде, но тогаш не ми одговори. Во два ипол ми стигна порака дека тргнал накај дома, си помислив со автобус, бидејќи рече дека ќе купи карта – бели низ солзи соговорничката на „Блиц“.

Како што вели таа, се разбудила во 6 часот и 30 минути за да го пречека, бидејќи мислела дека во тоа време пристигнува автобусот од Нови Сад до Владичин Хан.

– Тој не беше таму. Ја замолив свекрва ми да му се јави, бидејќи немав кредит, а тој не ми се јавуваше и не одговараше на пораки на Whatsapp. Неколку пати го барала, но тој не одговорил – вели соговорничката.

Со треперење во гласот сопругата на загинатиот трубач се присети на моментот кога дознала дека Далибор доживеал несреќа.

– Околу осум и триесет наутро ми се јави еден познаник и ме праша дали знам дека Далибор имал несреќа. Веднаш го прашав дали е мртов, ми рече дека двајца се мртви, а еден е жив. Не сакаше да ми каже дека загинал бидејќи сум во блажена состојба и се плашеше. Дури кога дојдоа свекор ми и свекрвата од болницата во Ниш, ми ја кажаа страшната вест. Дека мојот сопруг починал – вели расплаканата Хирјета.

Според неа, зад воланот бил Станислав А., братучед од тетка на нејзиниот сопруг. Како што вели, заспал на воланот.

– Ни кажаа дека возачот заспал и дека сите спиеле во автомобилот. Мојот сопруг возел од Нови Сад до ресторан каде што направиле пауза за да се напијат кафе. После ги смениле страните, бидејќи Далибор бил многу уморен и сакал да дремне – со треперлив глас додава таа.

Таа објаснува дека Далибор и Станислав биле во роднинска врска, дека се сакале и биле во ист бенд. Како што вели, никогаш немале никакви проблеми во врската.

– Со нив во автомобилот биле едно момче од Кула и двајца од Власотинце кои се во бендот со нив – додава таа.

Како што вели, нејзиниот сопруг бил добар човек кој одел само да заработи за своите деца, за семејството.

– Од првиот брак има два сина, најстариот има 13 години, а помалиот 11. Од бракот со мене има петгодишна ќерка и осуммесечно бебе. Беше многу добар човек, им помагаше на сите. Многу добар човек. Тој би помогнал на кој му треба помош. Тоа сите го знаат – расплака таа и додава дека погребот на нејзиниот сопруг ќе биде утре во Владичин Хан.

Да потсетиме, несреќата во која загинаа Далибор и Станислав се случи на автопатот Белград-Ниш во понеделникот во 4 часот и 40 минути.

– Во несреќата учествувале патничко возило „фиат пунто“ со белградски таблички и камион со грчки регистарски таблички. Во патничкиот автомобил имало пет лица. Загинаа возачот и сопатникот зад него во возилото. Причината за несреќата се утврдува – изјави Иван Митровиќ, основен јавен обвинител од Алексинац.

Како што дознаваме, патничкото возило се движело од правец на Белград, а се укажува дека преминало на спротивната коловозна лента на делот од автопатот каде што се изведуваат работите и директно се судрило со камионот кој доаѓал од другата насока.