Почина младата српска манекенка Бојана Шарац, а веста за нејзината смрт ја шокираше пошироката јавност.

Бојана беше многу успешна во светот на модата, а тамошната јавност посебно ја забележа манекенката во спотот на Реља Поповиќ за песната „Марија“.

Манекенката студирала психологија, а според магазинот Hello ништо не ја навестувало трагедијата, па дури пред два дена на својот Инстаграм профил објавила фотографија на која е видно расположена.

Пријателите се уште се во шок, а во коментарите се збогуваат со Бојана.


„Патувај со ангелите, ангелу“, „На сите ќе им недостигаш“, „Боже зошто?“, се само дел од коментарите.

Според неофицијални информации, несреќната девојка се самоубила, а немало навестување дека ќе се случи трагедија, пишува Блиц.рс.

Бојана Шарац беше модел, модел, стилист, колумнист и актерка, а секоја од овие улоги ја презема работејќи во модната индустрија во последните десет години.


Работејќи во Истанбул, Милано, Кина и Лондон на неколку различни позиции, таа собра искуство благодарение на што последниот период успешно работеше и живееше меѓу Лондон и Нови Сад.

Таа беше автентичен претставник на онаа страна од модната индустрија која не е застапена во мејнстрим културата.