Братучедите Стефан Стојановиќ (11) и Милош Стојановиќ (21) се ранети денеска околу 15.00 часот во Готовуша кај Штрпац во Косово кога без повод и причина локален Албанец пукал во нив од возило во движење.

Во моментот на нападот децата оделе покрај патот и носеле Бадникови гранчиња кога напаѓачот отворил оган врз нив. Едното момче било застрелано во раката, а другото во рамото.

Осомничениот (33) за ранувањето побегнал, но по речиси два часа бил лоциран и уапсен. Веднаш по инцидентот, локални жители од српска националност го блокирале локалниот пат меѓу Штрпце и Урошевац.

17.40 – ОБЈАВЕНА ФОТОГРАФИЈА НА НАПАЃАЧОТ

Албанските медиуми објавија фотографија од А.К. (33) кој е осомничен дека околу 15 часот пукал во српски момчиња кои носеле бадњак кај Штрпац.

Според неофицијални информации на Индекс, А.К. наводно е припадник на косовските безбедносни сили. Осомничениот е однесен на распит во Урошевац.

17.30 – МАЈКАТА НА РАНЕТНИОТ СТЕФАН ЕДВАЈ ДА ЗБОРУВА ОД ШОК

– Не знам детали, шокиран сума, знам само дека пукале во нашите деца.

Вака мајката на ранетото момче (11), Зорица Стојановиќ низ солзи зборува за Косово онлајн додека чекала лекарите да и кажат како е нејзиното дете.

– Што може да погрешат децара – низ солзи вели Зорица.

17.21 – УАПСЕН ОСОМНИЧЕН

Коха диторе наведува дека е уапсен осомничениот за ранувањето на српските момчиња.

– По интензивна истражна работа, подрачната полиција Урошевац го идентификувала, а потоа го привела осомничениот А.К. (33) – соопшти косовската полиција.

17.20 – АЛБАНЕЦОТ ПУКАЛ ДОДЕКА МОМЧИЊАТА ПЕЕЛЕ

Докторот Саша Крстичиќ кој прв се грижеше за повредените момчиња откри што му кажале Стефан и Милош.

– Децата отишле да земат бадњак и кога се враќале носејќи ги бадниковите гранчиња, пееја. Во еден момент пред нив застанал приватен автомобил кој одел од правец на Брезовица кон Урошевац. Кога ги видел, излегол од автомобилот, го извадил пиштолот и без двоумење пукал – изјави Крстичиќ.

17.18 – ОБЈАВА НА КОСОВСКАТА ПОЛИЦИЈАТА

Косовската полиција потврди дека во петокот напладне во селото Драјковц во Штрпце биле застрелани две лица.

– Се сомнева дека во нив пукало лице од возило во движење кое сообраќало од Штрпце во правец на Урошевац. Осомничените го напуштиле местото на настанот – соопштија од полицијата и додаваат дека започнала истрага за потрага и апсење на осомничените.

Во моментов патот кој води кон Штрпце е блокиран од двата правци

17.06 – СРБИТЕ ГО БЛОКИРАА ПАТОТ

По пукањето на две српски момчиња во Готовуша кај Штрпац, локални жители од српска националност го блокираа локалниот пат меѓу Штрпац и Урошевац во знак на протест.

Како што наведоа, блокадата ќе трае додека напаѓачот на српските деца не биде изведен пред лицето на правдата, а ситуацијата во моментов е крајно тензична, пренесува Косово онлајн.