Отпрвин почувствувала отежнато дишење, а потоа состојбата брзо се влошила. Ана Аглов (17) починала од сепса додека била на екскурзија во Њујорк. Нејзините родители сметаат дека професорите не придавале значење на нејзината здравствена состојба и дека повеќе биле заинтересирани да ги видат знаменитостите на градот отколку да ѝ помогнат.

Тинејџерката од Англија, ученичка во шеста класификација во Бристолската граматика, се чувствувала лошо една недела пред да колабира во својата хотелска соба за време на училишна екскурзија. Според нејзините родители, таа им се пожалила дека наставниците, но тие не ја сфатиле сериозно нејзината состојба..

Ана прво почувствувала дека има потешкотии со дишењето додека била во посета на Емпајер Стејт Билдинг. Таа почина во болница следниот ден откако колабираше. Нејзината мајка, Наталија, рече дека нејзината ќерка ѝ се пожалила дека наставниците биле премногу фокусирани да уживаат во посетите на историските места низ САД.

Наместо да оди на турнеја низ Харлем, тинејџерката прво ги замолила своите учители да останат во хотелска соба. Сепак, подоцна беше констатирано дека таа сепак отишла на турнеја. Следното утро, на 19 декември 2019 година, таа беше пронајдена без свест во нејзината хотелска соба. Почина во болница подоцна истиот ден.

Во изјавата на мајката на Ана прочитана во судот се наведува:

„Ана рече дека била загрижена дека има инфекција на градниот кош, дека се чувствува многу лошо и дека има температура и кашлица… Рекла дека наставниците биле изнерирани што таа била омалаксана и без здив, исцрпена и не можела да го следи нивното одење Тие само ја игнорирале и продолжиле понатаму. Бев загрижена за неа и ѝ реков да разговара со професорите и да ги замоли да ја однесат на лекар, а потоа да ме извести за сè“.

Професорот кој го предводеше излетот рече дека бил свесен дека Ана имала „затнат нос и периодично кашлање“ кога пристигнале во Њујорк, но мислел дека е само настинка. Во своето сведочење тој истакна дека ден пред да почине, ја потсетил Ана дека попладнето го имале слободно, пред вечерната обиколка на Емпајер Стејт Билдинг.

Тој рекол дека ако таа сакала да остане во хотелот, тој ќе остане со неа, но дека на крајот решила да продолжи со турата. Како што вели тој, Ана решила тоа попладне да оди на шопинг, а не да се релаксира во хотелот.

– Звучи апсолутно ужасно кога го кажувам тоа, но бев малку фрустриран што таа отиде во шопинг цело попладне… Не и го кажав ова, туку си мислев, зошто не се одмори попладнево? – изјави професорот во своето сведочење.

Професорот признал дека дури и доцна во ноќта не мислел дека нејзиното здравје се влошило, туку дека се работи само за обична настинка.

– Да, имаше влошување и реагиравме. Сега кога ќе се сетам на тој момент, посакувам се да беше поинаку. Но, со оглед на тоа како се одвиваше ситуацијата, не ни можевме да замислиме што ќе се случи следното утро – се правдаше професорот.

Во извештајот од истрагата било наведено дека Ана тоа утро на 19 декември тропнала на вратата на професорот, а како што потврдил и самиот професор, звучела вознемирено. Кога се вратила во својата соба, забележала крвава дамка на перницата на која спиела.

– Од устата и од носот ѝ течеше крв помешана со пена – рече професорката.

После тоа повикале брза помош, Ана била пренесена во болница каде набрзо била констатирана смрт. Таткото на тинејџерката е уништен од болката. Тој опиша како му кажале дека неговата ќерка починала.

– Ми спомнаа дека професорот тоа утро останал во нејзината соба. Ги запрев прашувајќи дали Анастасија е жива или мртва. Ми кажаа дека медицинскиот персонал требало да ја реанимира во санитетското возило, но не и повторно во болница. Госпоѓата која ми се јави се расплака и рече дека ваква смрт е ретка за 17-годишно лице – рекол вознемирениот татко.

Сега е позната причината за смртта на Ана – се работи за бронхопневмонија и сепса, инфлуенца А H3 инфекција на горниот респираторен тракт. Истрагата продолжува и ќе се слушаат докази од лекари специјалисти и други сведоци.