„Излегов од поштата и видов како возачот на комбето одеднаш почна да го врти воланот и да оди во рикверц, кон местото каде што стоеше моето дете и го држеше велосипедот. Одеднаш повеќе не го видов, но почувствував дека го прегазил, дека се е готово. „Од шокот останав без зборови“, рече Кристина, која ги опиша последните моменти на нејзиниот син Един (4), кој Славољуб Јоциќ го прегази со комбе на Поповац, на рочиште во Основниот суд Ниш.

Кристина изјавила дека неколку моменти била парализирана од шок, а потоа почнала да трча кон сопственото дете.

„Луѓето го извлекоа од под тркалата“. „Сите што бевме пред поштата во тој момент истрчавме до возачот, почнавме да удираме во комбето и да му викаме да застане, дека прегазил дете. Кога излегол возачот, му реков: „Ти ми го уби детето“, а тој ми одговори: „Затоа што не се грижеше за него“. Един и неговиот велосипед сè уште беа под комбето. Луѓето го извлекоа од под тркалата, беше облеан во крв“, сведочеше мајката на несреќното момче, видно потресена.

Рекла дека го зела синот во раце и се стуткала на тревата, но поради шокот што го доживеала сега не се сеќава дали побарала од возачот да ги однесе неа и детето во болница.

На прашањето на обвинетиот Славољуб Јоциќ колку долго останала во поштата, односно колку момчето било само на улица, Кристина плачела и низ солзи кажала дека прашањето е „многу тажно“.

„Никогаш немаше да го пуштам моето дете на улица да знаев дека ќе му се случи такво нешто. Не би го дала моето дете за милион динари. Дали ќе го оставам моето дете за 3.000 динари, јас ли сум таа што сакав да го закопам“, рекла липајќи.

Таа рече дека во поштата останала многу кратко, поради покачувањето на социјалната помош од 3.000 динари, а момчето чекало надвор, со син велосипед пред него, во тревата што не беше толку високо што не можеше да се види.

„Стоеше и со едната рака го држеше тркалото на велосипедот, а со другата рака го движеше по воланот како да вози мал автомобил на него. Беше такво дете, каде и да застане си играше со своите мали колички. Не мрдна од местото каде што го оставаш“, рече Кристина.

Јоциќ на претходното рочиште го изнесе своето видување за несреќата и се бранеше дека се движел со предвидената брзина по улицата Маршал Тито и дека не видел никого на улицата Железничка кога почнал да го врти комбето. Тој рече дека не го почувствувал ударот и дека мислел, кога луѓето почнале да му викаат да престане, дека можеби прегазил кабел или црево. Како што рече, дури кога излегол од комбето ја видел мајката со детето во раце, го однел во Брзата помош на Поповац, но за жал детето починало.

Во обвинението, Јоциќ се товари дека управувал со мини комбе „цитроен џампер“, со што започнал чинот на исклучување од сообраќајот „пред да се увери дека тоа дело може да го изврши на безбеден и пропишан начин“. Основното јавно обвинителство Ниш поднесе обвинителен акт за тешко дело против безбедноста на јавниот сообраќај и побара обвинетиот да биде осуден на најмалку шест години затвор. Исто така, до судот беше предложено да се изрече мерка на безбедност забрана за управување со моторно возило „Б“ категорија во траење од три години.

Судењето ќе продолжи на 16 јуни со сослушување на сведоците на трагичниот настан.