Товарен авион утрово ја прелетал пистата на аеродромот во Монпелје и завршил во езеро. Аеродромот на брегот на Средоземното Море е затворен до дополнително известување.

Спасувачите извлекоа три лица од Боингот 737. Тие се неповредени во несреќата која се случи денеска пред зори. Во тек е истрага, а аеродромот е затворен на неодредено време, потврдија властите.

Авионот денеска во раните утрински часови патувал од Париз до Монпелје, пристигнувајќи нешто пред 3 часот по полноќ. Но, патувањето беше сè само не мазно, а млазот на крајот слета во водата надвор од пистата.

Четворица членови на францускиот тим за воздушна истрага присуствуваат на местото на настанот, потврдија официјални лица.