Дали ликвидацијата на Игор Манчиќ (34), кој беше ликвидиран пред очите на своето дете во саботата во Љубљана, е продолжение на крвавата војна меѓу два црногорски мафијашки клана, е прашање со кое интензивно ќе се занимава словенечката полиција во следните денови. Но, словенечките медиуми ликвидацијата на Манчиќ ја окарактеризираа како мафијашка пресметка.

Начинот на кој бил убиен ги оправдува ваквите пишувања. Бидејќи убиецот, кој е опишан како маж висок 170 сантиметри, облечен во темна облека и со капа на главата и маскирано лице, според словенечките медиуми, му пришол на Манчиќ кај неговиот автомобил. Откако го застрелал, убиецот побегнал и по него се трага. А, страшно е што убиството на Манчиќ, кој според словенечки „Вечер“ бил во судир со словенскиот огранок на кавачкиот клан, го видело неговото дете кое било во автомобилот во моментот на ликвидацијата.

Според словенечките медиуми, Манчиќ веќе бил цел на напад во април 2020 година.

Вечерта Манчиќ на своите роднини им кажал дека излегол на цигара, а набрзо од правец на основното училиште се слушнале истрели и врескања.

-Кога одекна првиот истрел излегов на балконот да видам што се случува, а следеа уште истрели. Се прашувавме дали истрелот е сè уште жив. Настана целосна тишина околу една минута, а потоа се слушна силен крик. Повредениот плачеше и гласно викаше за помош – цитираа медиумите тогаш еден од сведоците.

Манчиќ, кој во тој момент имал пиштол „глок“ со себе и кој исто така возвратил, бил префрлен во болница, а неговиот живот извесно време висел на конец. Освен оружје, кај Манчиќ полицијата пронашла и 33.000 евра, врз основа на кои констатирала дека со некого договорил „деловна“ средба.

Во 2013 година Манчиќ беше обвинет дека на 29 август пукал во Е.П. Подоцна на истражното рочиште тој тврдеше дека Манчиќ не пукал во него, иако првичмп го обвини дека пукал во него.

Словенечки „Вечер“ напиша дека во 2019 година, на иницијатива на Жељко Тешановиќ, убиениот Манчиќ заедно со Данијел Божиќ и Давид Шолај наводно украле дрога вредна околу 1,5 милиони евра од наводниот шеф на словенечката ќелија на кавачачкиот клан Клемен Кадивец.

Данијел Божиќ беше киднапиран во градот Анкаран во ноември 2019 година, а неговото тело беше пронајдено две недели подоцна во шумата кај Окрогло. За ова киднапирање и обид за киднапирање на Жељко Тешановиќ им се суди на Клемен Кадивец, Драган Чикојевиќ и Бојан Станојевиќ. За убиството на Божиќ се осомничени некои членови на словенечката ќелија на кавачкиот клан, а тоа се Клемен Кадивец и неговиот брат Блаж Кадивец и Дрејц Ковач, пренесува Вечер. Изнајмиле простории во куќата на семејството Чикојевиќ и наводно складирале дрога која требало да биде украдена во 2019 година.

Пред неколку дена во судот во Љубљана се одржа прелиминарно рочиште пред судењето на членовите на кавачкиот клан. На минатото рочиште наводниот водач на словенечката ќелија на кавачкиот клан се изјасни за невин. Судењето ќе започне во вторник на 24 јануари.