Едно лице е тешко повредено во несреќа на градилиште на станбена зграда во населбата Забјело во Подгорица, соопштија на лице место за репортерот на „Вијести“.

До несреќата дошло кога бетонска плоча паднала од зграда во изградба на булеварот војвода Станко Радоњиќ. Службата за заштита и спасување на главниот град соопшти дека неколку лица се пренесени во Клиничкиот центар на Црна Гора.

Од таа служба беше кажано дека конструкцијата се урнала при градежни работи, што резултирало со повреди на работници и загрозување на животот на неколку лица кои биле на градилиштето.

„Сите лица се пренесени во КБЦ на Црна Гора, а едно лице се здобило со тешки телесни повреди“, соопшти Службата за заштита и спасување.

На местото на несреќата излегле екипи на Итната медицинска помош, Службата за заштита и спасување на главниот град и полицијата.

📸

📸

📸

📸