Адемола Окулаџа, поранешниот германски репрезенативец, починал на 46 години, објавија германските меиуми.

Окулаџа, чиј татко беше Нигериец, а мајка Гемранка, почна со кошаркаа во Северна Каролина, каде што беше ел од Ол-Стар тимот во 1999 година, по што се пресели во Европа, каде што играше во Алба Берлин, Барселона, Уникаха, Брозе Бамберг, Химки Валенсија. Во 1994/95, тој беше дел о тимот на Алба Берлин кој го освои Купот на Радивое Корач.

Тој двапати играше на Светското првенство и пет пати на ЕП со Германија, за вкупно 172 настапи и освојување на бронзениот медал на СП во 2002 покрај Дирк Новицки.

Во 2008, Окулаџа потврди дека страда од тумор во ‘рбетниот столб, но се врати на кошарката и се пензионираше во 2010 година. По ова тој беше агент и коментатор на германската ТВ.