Во саботата околу 16 часот гром удрил во семејна куќа во Сибиње кај Славонски Брод. Се запалила покривната конструкција, но за среќа штетата не била голема и нема повредени. Најголем страв имало кога громот „пукнал“ во куќата.

– За среќа, на бетонската плоча горе имав камена волна за изолација и таа ја впива целата вода и не нанесе никаква штета на куќата, изјави за 24 часа 48-годишниот Иван Налетилиќ, сопственик на куќата.

„Мислев дека плинскиот бојлер експлодирал“

Тој вели дека немало индикации дека такво нешто може да се случи. Дождот почнал да врне во неколку наврати, но набрзо престанувал.

– Само седнавме да ручаме, двете ќерки, мојата сопруга и јас. Најстарата ќерка беше на училиште. Врнеше силен дожд, повремено се слушаа громови, но во далечината. Најмалата ќерка (7) отиде во тоалет. Нешто многу јако пукна, мислев дека плинскиот бојлер експлодира. Звукот беше како тенковска граната. Ќерката излета од бањата плачејќи, а струја снема во целата куќа, рече Иван.

Пожарникарите го виделе чадот и веднаш тргнале

Го повикал својот роднина да дојде да види што се случило со струјата, се уште не знаејќи за што всушност се работи. Дури тогаш средната ќерка на Иван рекла дека надвор има многу чад.

– Првата мисла беше дека гром удри во камионот што беше паркиран пред куќата, бидејќи јас сум камионџија. Погледнав во покривот на куќата и видов густ чад. Ја повикав противпожарната бригада, но нивниот командант веќе ја видол мојата куќа и чадот на покривот и веќе тргнале кон нас. Секоја им чест, дојдоа момчињата и веднаш почнаа да го гаснат пожарот, изјавил сопственикот на куќата за 24 часа.

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸

📸