Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва гостува во емисијата „Кирилица“ на Хепи Телевизија каде зборува за важни и тешки теми кои ја одбележаа претходната недела по двете невидени трагедии што ја снајдоа Србија. На почетокот на емисијата, тој коментираше за објавата на опозициски активист на Твитер, кој напиша дека Вучиќ побегнал од земјата.

– Тоа е еден од нивните најстраствени ботови – кратко рече тој. Во исто време започна кампањата на невистини. Потоа излегувам на конференцијата затоа што чувствувам дека ми е должност да не се кријам, а сите други се кријат кога им изгледа полесно, рече Вучиќ кој вечерва, како што најави, ја покажа снимката која го инспирирала убиецот Коста Кецмановиќ.

Вучиќ во емисијата прикажа видео од Јутјуб за кое се верува дека е инспирација за убиецот на момчето.

– Детето убиец му било следбеник на ова момче. Тоа видео го избришале по извесно време, но полицијата и БИА го пронајдоа. Тешко е да се најде причинско-последична врска, но момчето убиец го погледнало ова видео. Сега се поставува прашањето, како да ја регулираме оваа содржина? Овие момци заработуваат пари од тоа. Сè со насилство и закани може да заработи пари. Нашите деца го гледаат ова. Тоа го кажав како татко, не како претседател. Децата гледаат социјални мрежи, играат чудни игри и имаа многу такви работи на YouTube.

Претседателот се осврна и на коментарите за поддршка на момчето убиец кои кружеа на социјалните мрежи.

-На мрежите се пишуваа страшни работи за Коста како „Браво Коста, ти ќе излезеш,а тие нема“. Тоа го направија поради бројот на прегледи. Очигледно децата знаат што носат овие прегледи. Гледате дека нема емпатија, едноставно не разбирате како е можно тоа да постои – рече Вучиќ.

На видеото се гледа млад човек кој поради „напади и закани од хејтери“ почнува да ги убива своите врсници со снајпер и пиштол. Ова се сегменти од морбидната снимка од YouTube.