Припадници на српското МВР во соработка со Граничната полиција и Царинската управа, а по наредба на Специјалното одделение за антикорупција на Вишото јавно обвинителство Ниш, ги уапсиле германскиот државјанин А.А. (1986) и Украинец А. Н. (1982) поради постоење основи на сомнение дека сториле кривично дело перење пари.

Полицијата на граничниот премин Прешево кон Македонија при претрес на автомобил БМВ управуван од А.А., додека со него бил А.Н., пронашла непријавени пари – 607.990 евра, 124.924 долари, како и два смарагди.

Тие се обвинети дека имале намера преку граничниот премин да префрлат пари и скапоцени камења за кои постои сомневање дека потекнуваат од криминални активности и да ги изнесат надвор од Република Србија.

На осомничените им е одредена мерка притвор до 48 часа и со кривична пријава ќе бидат изведени во надлежното обвинителство.

📸

📸

📸

📸

📸