Јелена Вуковиќ (27) од Мојковац загина во петокот во сообраќајна несреќа кога нејзиниот автомобил удрил во насип, а потоа излетал во провалија во кањонот Тара.

Во автомобилот што го возела биле нејзините три деца на возраст од 2, 4 и 7 години, од кои четиригодишното девојче било пронајдено повредено неколку часа по несреќата, спасувачите и нуркачите денеска го пронајдоа уште едно дете, додека по уште едно се трага, но шансите да се најде живо се минимални.

Несреќата се случила во петокот околу 17:30 часот на главниот пат Мојковац-Жабљак. Засега не се знае како дошло до несреќата, но истрагата ќе ги утврди сите детали за трагичната сообраќајна несреќа. Јелена Вуковиќ починала на лице место, а нејзиното четиригодишно дете е извлечено од клисурата и пренесено во Општата болница во Пљевља. Спасувачите од Планинската спасувачка служба и нуркачкиот тим од Бијела веќе трет ден го пребаруваат теренот.

– Матната и непробојна река Тара им отежнува на нуркачите. Сите се надеваме на најдоброто. Автомобилот што го возела вчера бил извлечен од студената Тара. Целосно е смачкана од напред – пренесуваат црногорските медиуми.

Инаку, во текот на вчерашниот ден, црногорските медиуми објавија дека семејството Вуковиќ заминало од правец на Мојковац кон Шаранци, каде живееле нејзиниот сопруг и таткото на децата.