Во саботата се одигра натпревар од Кадетската лига на Војводина помеѓу Нови Сад и Раднички од Зрењанин, кој заврши со победа на гостите од 2:1. Сепак, резултатот беше во втор план, бидејќи еден многу немил настан го одбележа дуелот на овие две млади екипи.

Имено, во една ситуација во шеснаесетникот на Раднички силен удар доби фудбалерот на домашната екипа Никола Позниќ кој доведе до, како што се покажа, исклучително тешка повреда. За целата ситуација, РФК Нови Сад се обрати до јавноста со соопштение во кое објасни што всушност се случило.

– По ударот што го доби, нашиот играч Никола Позниќ е пренесен во Ургентниот центар каде му е констатирана скршеница на тибијата на две места! За жал, судијата Петар Врачар од Сомбор во оваа ситуација не ни досуди прекршок, а мечот не беше ниту прекинат. Сите присутни на теренот и на трибините беа згрозени од самиот звук на ударот и реакцијата на главниот судија. На овој начин мора да ги пофалиме и помошните судии кои изразија загриженост и му предложија на главниот судија Петар Врачар да ја прекине играта, што тој го одби.

Исто така, сакаме да нагласиме дека делегатот на денешниот натпревар Радослав Бркиќ во својот извештај по мечот напиша дека нема ништо спорно и дека се поминало во најдобар ред, што кај нас предизвика општо чудење.

Го повикуваме Фудбалскиот сојуз на Војводина да преземе соодветни мерки против судијата Петар Врачар и делегатот Радослав Бркиќ. Можеме да разбереме дека судијата Петар Врачар можеби згрешил како неискусен човек, но дека после тоа делегатот Радослав Бркиќ во извештајот напишал дека нема ништо спорно и дека се поминало без проблеми…?! Очекуваме внимателно да се разгледа овој случај и да се спроведат соодветни мерки за да се обезбеди безбедност на играчите на теренот – се вели меѓу другото во соопштението на РФК Нови Сад 1921 година.

Клубот од Нови Сад изрази целосна поддршка за Никола и неговото семејство и му посака брзо и успешно закрепнување на својот млад играч.