Мистерија ја опкружува смртта на албанскиот актер и неговата сопруга откако паднале од шестиот кат од нивниот стан во Бронкс (Њу Јорк).

Сопружниците, 35-годишниот Флоринд Белиу и 28-годишната Орнела Сехи, родители на две малолетни деца, биле пронајдени пред станбената зграда каде што живееле, околу 9:15 часот во саботата (локално време). Како што изјавија полициски извори за New York Daily, тие биле прогласени за мртви околу 10 минути подоцна.

Соседите рекоа дека слушнале викање непосредно пред двајцата да бидат пронајдени, а инспекторите истражуваат дали на фаталниот инцидент му претходела расправија меѓу 35-годишниот Флоринд и 28-годишната Орнела.

Во тоа време во станот биле нивните мали синови, на возраст од 6 и 2 години, а соседот пријавил дека слушнал дете кое вика: „Мамо! Мамо!” по нивниот пад.

Полициски извори рекоа дека Белиу претходно бил пријавен како „емоционално вознемирен“ и дека бил исчезнат одреден период во април пред полицијата да му влезе во трага.

Сепак, истите извори додаваат дека полицијата никогаш не добила пријави за семејно насилство поврзано со парот, кој се вселил во зградата во населбата Бронкс пред само четири месеци.

Соседите изјавија за локалните медиуми дека Белиу и неговата сопруга биле „тивка двојка“, но некои пријавиле дека го виделе 35-годишниот маж во „лута состојба“ во петокот.

📸