Кралицата Елизабета Втора беше најдолготрајниот британски монарх. Таа беше на тронот цели 70 години. Нејзината посветеност на монархијата и извршувањето на нејзините должности сите тие години беше восхитувачка. Елизабета II само еднаш го прекрши кралскиот протокол и постапи „по сопствена дискреција“, а тоа беше во 1997 година на погребот на принцезата Дијана, првата сопруга на нејзиниот наследник, кралот Чарлс III.

Кога ковчегот на покојната принцеза Дијана, која трагично почина на 31 август во Париз, помина пред портите на Бакингемската палата на нејзиниот погреб во Лондон, пред кој стоеше целото кралско семејство, Елизабета Втора ја наведна главата и се поклони. Тоа беше прв и единствен пат кралицата да се поклони на друга личност, а со тој чин ѝ оддаде почит на Дијана и својот народ.

Ковчегот на Дијана потоа продолжи кон Вестминстерската опатија. Беше обвиткан во кралско знаме, а кралицата цело време гледаше како го носат. Дописникот на Би-Би-Си, Дејвид Димблби, кој известуваше од Лондон, забележа дека тој потего на кралицата е „уште едно отстапување од протоколот“.

Ќерката на кралицата Елизабета Втора, принцезата Ана, во интервју од 2017 година, кое беше објавено дури по смртта на нејзината мајка, исто така ги коментираше нејзините постапки по страшната несреќа на Дијана. Таа за ITV изјави дека „кралицата ја направила вистинската работа кога останала во Балморал со принцот Вилијам и Хари во деновите по смртта на нивната мајка, принцезата Дијана“.

– Мислам дека мајка ми ја направи вистинската работа. Мислам дека е апсолутно неверојатно секој родител кој размислува со своја глава да верува дека постои алтернатива да ги донесе своите деца во Лондон во сето таа брзање. Не знам кој воопшто би можел да помисли дека таа опција е подобра – рекла таа, а со неа се согласила и сестрата на Дијана, Лејди Сара Мекоркудал:

– Да бев на нејзино место, би го направила истото. Зошто да ги донесе во Лондон? Зошто да не им дадам прилика да го надминат почетниот шок што го потресе целото семејство?

Патем, во тоа време, кралицата Елизабета Втора, поради престојот на имотот во Шкотска се соочила со многу критики бидејќи во тоа време во Лондон била изразена јавна жалост поради сообраќајната несреќа во која загина Лејди Ди. Принцот Вилијам тогаш имал 15 години, а принцот Хари 12.