Информацијата ја потврди хрватското Министерството за одбрана, кое наведува дека тој е припадник на командата за сајбер простор на хрватските вооружени сили.

Починал, како што велат, во амбулантата на Хрватскиот воен колеџ „Д-р Фрањо Туѓман“, откако му се слошило по рекреативно трчање, информираат од Министерството за одбрана. Оттаму додаваат дека обдукцијата ќе се врши во Институтот за судска медицина и криминалистика.

Министерот за одбрана, вработени во Министерството за одбрана и припадници на воо ружените сили изразуваат сочувство до семејството, соопшти Министерството за одбрана.

Да потсетиме, за време на обуката на новите членови на АТЈ Лучко, едниот кандидат почина откако му се слоши за време на кандидатурата, а другиот заврши во болница во тешка состојба, но неговата состојба се стабилизира.

Непосредно пред крајот на тренинзите за трчање, нешто пред 15 часот, војникот се пожалил на слабост, а набргу потоа и на друг припадник му се слошило.

Телото е пренесено во Институтот за судска медицина и криминалистика за обдукција, а полицијата за утврдување на сите факти и околности на настраданиот презела мерки и дејствија од нивна надлежност.

Починатиот полицаец е од Запрешиќ и е татко на две малолетни деца. Семејството и познаниците се во шок бидејќи тој бил во топ форма и живеел спортски.

Во Лучко беше примен во група со 30-ина нови членови кои добија привремено решение за шест месеци.