По бруталното убиство во новоотворениот кафе бар „Black Diamond“ во германскиот град Офенбах, сопственост на Босанецот Зоран Костиќ од Зворник, тој зборуваше за порталот „Аваз“. Самото убиство се случило во неделата во 20 часот и 17 минути, ноќта од саботата кон неделата.

– Беа во прилично напиена состојба, нон стоп провоцираа и почнаа да ги растураат работите. Сето ова го направија без да бидат испровоцирани. Дошле со намера да направат проблем. Обезбедувањето им пришло и побарало да се смират, а потоа почнале да фрлаат со чаши и шишиња по нив. На камерите се гледа се, дека човекот од обезбедувањето трипати им пришол и убаво ги замолил да престанат да кршат, да се смират и да продолжат да седат како сите други гости – вели Костиќ на почетокот на разговорот.

Убиен е 48 годишниот Александар Д.

Тој истакнува дека по некое време се’ се смирило.

– Но тие си заминаа многу лути, а подоцна, како што слушнав, еден од нив отишол до автомобилот, го отворил багажникот на автомобилот и почнал да зема оружје. Веќе тогаш тие мислеле да пукаат и да убиваат, но како што ми кажа соседот, кој беше на прозорецот, во тој момент дошла полиција и се откажале. Еден од нив на заминување ми рече: „Зока, нема да заврши на ова“.

Не размислувајќи ништо, мислев дека со трезен ум после добар сон, сето тоа ќе заврши мирно.

Утредента, во неделата околу 20 часот, во кафулето дошле убиениот Александар, па Саво, Војкан, Нешо, а требало да дојде и газдата Зоран, да види како и што понатаму, да контактираат, да се смират и да продолжат мирно и спокојно.

– Но имав гостин од Нови Сад, па најавив дека малку ќе доцнам, а можеби тоа ме спаси. Сигурен сум дека и мене би ме убиле. Можеби и Саво ќе беше мртов, но имал чанта Армани во која имало ЦД, банкарски картички и некои други ситници, па куршумот не поминал. Имено, куршумот го променил патот и го погодил вториот вратар Неша во неговата јакна, но само го скинал на рамото. Потоа повторно пукал, Војкан бил ранет во стомакот, а Александар бил убиен. Александар бил родум од Лика, а зад него остави две деца – изјави за порталот „Аваз“ сопственикот на кафулето Зоран Костиќ.

– Имаше само еден напаѓач, а мислам дека беше најмен убиец испратен од нивна страна. Некој го донел со автомобил и потоа си заминал. Пред да влезе, мислам дека ги имаше сите информации, точно каде седеа Александар, Војкан, Саво и Нешо. Само што влегол внатре се свртел кон нив и почнал да пука. Според сите индиции, тие биле испратени од оние момци од Бродарево кои направија проблеми претходната вечер.

Зоран Костиќ со сопругата Шејла: Никогаш порано не сум имал проблеми

Само да се најде убиецот

– Локалот е запечатена, според советите на полицијата не треба многу да се движам јавно, да не излегувам, всушност треба да бидам малку повнимателен. Јас сум човек кој не се плаши од ништо, а никој не знае како ќе се одвиваат работите. Знам само дека ќе го отворам, па ќе видиме. Во секој случај, сето ова може да биде местенка од конкуренцијата, бидејќи Офенбах е полн со кафулиња, кога отворив пред десет дена, почнав да работам фантастично.

– Ова беше напад на мојот бизнис. Па, пред ова, 12 години имав кафуле и дискотека во Офенбах и никогаш, никогаш немаше никакви проблеми, а тоа ми го кажа овој полицаец, кој е од Добој и работи во германската полиција. Во сето ова, многу ми е важно да го пронајдам убиецот. Полицијата ги зеде сите снимки од камерите, па се надевам на позитивен исход – вели на крајот Зоран Костиќ.