Авионска несреќа се случи пред кратко време во вечерва во близина на грчкиот град Кавала, јавуваат грчките медиуми.

Според првите информации, леталото што се урнало било од типот Антонов и пилотот побарал од него итно да слета во Кавала, но не успеал.

Екипите на ЕМАК од Солун и Комотини пристигнале на местото на настанот, додека според тамошните медиуми се слушаат експлозии и прекин на електричната енергија во околните населени места, откако при падот ги пресекол каблите за струја.

Понатаму, се чини дека авионот од типот Антонов имал 4 мотори, од кои едниот се запалил, поради што пилотот побарал итно слетување во Кавала.

Авионот, за кој се наведува дека е комерцијален бил на лет од Србија за Јордан.