Поранешна гимнастичарка од Оклахома, САД, која тренирала навивачки, е уапсена под обвинение за силување и сексуално вознемирување. Се појавија детали и пораки за грозоморниот чин на 45-годишната Џенифер Хокинс, која наводно привлекла 16-годишно момче кое било во врска со нејзината ќерка, и извршила сексуален чин со него повеќе од 300 пати.

Тренерката на јавните училишта во Мур беше под истрага од полицијата во јануари, откако сега 21-годишната жртва ја обвини Хокинс за силување. Како што беше откриено, жртвата, која моментално се наоѓа во центар за детоксикација, испратила писмо до окружните службеници во кое детално опишал што доживеал.

„Врската“ наводно започнала во септември 2017 година и повеќето сексуални средби се случиле во домот на Хокинс. Хокинс првично ги негираше обвинувањата, но подоцна призна дека имала сексуален однос со ученикот кога се соочила со властите.

Пораките открија дека Хокинсму се налутила на момчето ако покажува интерес за други жени на социјалните мрежи. Тој наводно и рекол дека не сака романтична врска со неа. Жртвата испратила порака до Хокинс во која пишувало: „Едноставно не сакам врска“, се вели во изјавата. Хокинс е обвинета за силување и сексуален напад.