Министерот за внатрешни работи Братислав Гашиќ изјави дека покрај момчето кое денеска го изврши масакрот во училиштето во Врачар, уапсен е и неговиот татко.

Како што неофицијално објавуваат медиумите, уапсена е и мајката на момчето.

Момчето, како што беше кажано на вонредна прес-конференција, имало список со имињата на децата кои планирал да ги ликвидира. На училиште дошол со оружје што го одзел од татко му.

„Таткото тврди дека биле заклучени во сефот под шифра, но очигледно детето ја имало шифрата на тој сеф, покрај двата пиштола, пронајдени се уште три рамки полни со куршуми. Неофицијално, заедно со неговиот татко, тој отишол на стрелиште, вежбал гаѓање. Во секој случај против таткото ќе бидат преземени мерките предвидени со законот“, изјави министерот за полиција Братислав Гашиќ, зборувајќи за таткото на ученичката.

Ученикот уби седум девојчиња, едно момче и училишниот чувар.

Веселин Милиќ, началник на белградската полиција, изјавил дека ученикот сам повикал полиција и рекол: „Јас сум Коста Кецмановиќ“, и пријавил дека пукал во неколку лица.

Владата на Србија донесе одлука да прогласи тридневна жалост поради трагичниот настан во ОУ „Владислав Рибникар“.

Да потсетиме, покрај деветте загинати, повредени се уште шест деца и една наставничка по историја. Три деца и наставничката се во Клиничкиот центар на Србија (КЦС), додека уште тројца ученици во Универзитетската детска клиника во Тиршова.

Една ученичка е оперирана во оваа установа, а нејзината состојба, како што изјави д-р Даница Грујичиќ, се уште е критична.