Никола Медан, поранешен фудбалер на Леотар и Сутјеска од Фоча, почина вчера на 25-годишна возраст, потврди клубот од Требиње на својата официјална веб-страница.

Медан помина низ младинската школа на Леотар, а потоа накратко настапуваше и за Сутјеска. По епизодата во Фоча се врати во Леотар, а во релативно кратката кариера настапуваше и за футсал клубот Леотар.

Медан одигра 103 лигашки натпревари за првиот тим на Леотар во периодот од 2015 до 2021 година. Постигна 22 гола, а во својата најдобра сезона беше и најефективниот играч на Леотар.

– Нашите мисли и молитви се со родителите и сестрата на Никола, како и со неговите пријатели и соиграчи, соопштија од клубот.

Погребот ќе се изврши утре во 16:00 часот на православните гробишта во Ортијеш во Мостар.