Почина поранешниот кошаркар на UCLA, Џејлен Хил, објави Бен Болч од Лос Анџелес Тајмс. Џош Гилс, поранешен тренер во средното училиште на Хил, ја потврди трагичната веста.

Според Џеф Гудман, Хил исчезнал додека бил во Костарика и има ограничени детали околу неговата смрт. Хил имаше само 22 години.

Таткото на Хил, Џорџ Хил, објави спомен на Инстаграм, потврдувајќи ја и смртта на Хил.

„Нашите срца се целосно скршени. Нашиот сакан син Џејлен почина“, се вели во објавата. „Џален исчезна додека беше во Костарика и само што дознавме за неговата смрт …”

Не е наведена причината за смртта, но на јaноста и беше позната неговата борба со анксиозноста и депресијата, поради која толку млад ја напушти кошарката.