Најмалку 16 лица загинаа, а 21 се повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи во турската провинција Газинтеп.

Несреќата се случила на дел од автопатот ТАГ во областа Низип. Претходно возило излетало од патот, а на местото на несреќата пристигнале амбулантни и противпожарни служби и возило за директен пренос на новинската агенција ИХА. Тогаш патнички автобус кој се лизгал по коловозот се превртел во непосредна близина и удрил во три паркирани возила.

Меѓу загинатите има најмалку четворица здравствени работници, тројца пожарникари и двајца новинари.

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг испрати порака со сочувство до семејствата на загинатите во несреќата и рече дека деталната истрага ќе ги утврди сите детали.

Еден од повредените во оваа несреќа е снимателот Бекир Оздемир, кој за новинарите изјави дека случајно се нашол на местото на несреќата за да им помогне на повредените во возило кое слетало во провалија покрај патот.

„Повикавме итна помош и полиција. Повредените ги пренеле на патот. Во еден момент стоев пред амбулантата и го видов превртениот автобус како се лизга кон нас. Викав на сите да трчаат .Најверојатно ме удри амбулантно возило откако во него удри автобус“, рече Оздемир.

Во несреќата бил повреден и полицаецот Ибрахим Халил Сен, кој дошол да интервенира во првата несреќа, а потоа и самиот загинал во втората несреќа предизвикана од патнички автобус.