Предраг В.(29) од селото Баранда во Војводина загинал во страшна несреќа што се случила во саботата вечерта, кога, како што се сомнева, влетал со автомобил „хјундаи“ во канал полн со вода и се удавил. Телото наводно било пронајдено еден час подоцна од неговата сестра и една девојка.

Страшната несреќа, според неофицијални информации, се случила на околу 300 метри од семејната куќа на несреќниот млад човек.

– Никој не знае кога точно се случила несреќата. Наводно, бил на роденден на пријател, кој исто така живее во близина и на околу 300 метри од неговата куќа, поточно на половина пат од куќата на неговиот пријател до неговата, се случила трагедија – изјавил за Информер еден од соседите на загинатиот млад човек.

Според него, на местото каде што слетал автомобилот има кривина.

– Веројатно малку невнимание било доволно да скршне од патот надесно и да падне во каналот. Во него има околу метар и половина вода. Сомнежите се дека се удавил. Како што слушнав, неговото тело го пронашле неговата сестра и девојка околу 5 часот утрото. Отишле да го бараат. Покривот се гледаше само од каналот. Тие велат дека го пронашле неговото тело на задното седиште. Најверојатно се обидувал да излезе – вели потресениот сосед.

Според него, сите во Барнда имаат само пофални зборови за него и за целото негово семејство.

– Има родители, сестра и девојка. Работел во Панчево. Тие планираа да направат свадба следната година. Трагедија, не можам ни да замислам како им е на тие несреќни луѓе. Предраг беше исклучителен млад човек. Страшно … – вели соседот.

Телото на младиот човек беше пронајдено неделата утрото на улицата „Бањска“ во Баранда. Полицијата извршила увид, а телото на младиот човек е пренесено на обдукција. Се претпоставува дека младиот човек се удавил по слетувањето во каналот бидејќи не можел да излезе од возилото, точната причина за несреќата и смртта, како и кога дошло ќе се знае по обдукцијата.