Трагедијата се случи денеска напладне кога 15-годишно момче било извлечено мртво од плажата Неа Флогита на Халкидики додека пливало со другарите.

Штом таткото на 15-годишникот бил информиран за смртта на неговиот син, тој се онесвестил и со возило на Итна помош бил пренесен во болница.

„Сите сме шокирани од ненадејната загуба на детето. Беше единец, од одлично семејство и неговата смрт нѐ боли сите. Тоа е трагедија и навистина е многу тажно“, изјави за protothema.gr Катерина Игнатијаду, градоначалничка на Скидра, од каде што било 15-годишното момче.

„Тој заминал на патување со своите пријатели на Халкидики, но не знаеме што точно се случило. Тоа е исклучително тежок момент за сите нас, а особено за родителите на детето, кои се во трагична ситуација. Смртта на нашето дете нѐ исполни со тага и болка“, додаде тој.

15-годишникот по потекло бил од Липохори, Скидрас, а заедно со своите пријатели решиле да заминат на еднодневен излет во регионот на Халкидики, со цел да уживаат во последните капење ова лето.

Со туристички автобус пристигнале на Халкидики, а потоа групата децата седнале во барот на плажата на Неа Флогита за потоа да пливаат и убаво да се забавуваат.

Било околу 12 часот кога забавата на малолетничката група се претворила во ноќна мора. Пријателите на несреќното дете наводно сфатиле дека нешто не е во ред додека тој бил во вода кога му зборувале и не реагирал. Најпрво мислеле дека 15-годишникот се шегува, но смеата нагло престанала кога сфатиле дека нивниот пријател е во несвест во вода.

Несреќното дете веќе било мртво кога излегло на брегот и покрај големите напори што ги вложиле капачите и жителите од околината, кои притрчале да му пружат прва помош и му дале CPR, за жал не можело да оживее. Кога пристигнала брзата помош веќе било доцна. 15-годишникот бил пренесен во здравствениот центар Мудања каде била констатирана смрт.

Првите индиции од крајбрежната стража се дека малолетникот се удавил, но ќе биде извршена обдукција за целосно расчистување на причините за трагедијата.