Во тек е погребот на Дарја Дугина, која во саботата загина во експлозија на автомобил. Како што се гледа на фотографиите, филозофот Александар Дугин, таткото на Дарја, присуствува на последната церемонија за збогување на неговата ќерка во Москва. Тука се и нејзините роднини.

Дугин раскажа кои биле последните зборови на неговата ќерка Дарја Дугина:

– Таа рече дека се чувствува како војник и херој, дека сака да биде со својот народ и земја, да биде на страната на силите на светлината.

– И последното нешто, кога разговаравме со неа на фестивалот Традиција, таа ми рече: „Тато, се чувствувам како воин, се чувствувам како херој. Сакам да бидам таква. Не сакам поинаква судбина, сакам да бидам со мојот народ, со мојата земја. Сакам да бидам на страната на силите на светлината. Тоа е најважно – рече Дугин на разделбата со својата ќерка.

Филозофот рече дека на неговото последно предавање, кога неговата ќерка била наоколу, зборувал за тоа како историјата е „битка меѓу силите на светлината и темнината, Бог и неговиот противник“.

„Како што сите знаете, како резултат на терористички напад извршен од нацистичкиот украински режим, на 20 август, при враќањето од фестивалот Традиција во близина на Москва, мојата ќерка Дарија Дугина беше брутално убиена од експлозија пред мои очи. Таа беше убава православна девојка, патриот, воен дописник, експерт за централните канали и филозоф. Нејзините говори и известувања отсекогаш биле длабоки, основани и воздржани. Таа никогаш не повикуваше на насилство и војна.

Таа беше ѕвезда во подем на почетокот на нејзиното патување. Непријателите на Русија подло, скришум ја убија …
Но, нас, нашиот народ, не може да бидеме скршени ни со такви неподносливи удари. Сакаа да ја скршат нашата волја со крвав терор врз најдобрите и најранливите од нас. Но, тие нема да го добијат.

Нашите срца копнеат по повеќе од само одмазда или одмазда. Премногу е мал, не на руски. Ни треба само нашата Победа. Ќерка ми го положи моминскиот живот на својот олтар. Затоа победи, те молам!

Сакавме да ја воспитаме да биде паметна и херој. Нека ги инспирира синовите на нашата татковина на подвиг и сега.

Комеморацијата се одржува во телевизискиот центар Останкино. Како што јавуваат медиумите, покрај нејзиниот ковчег стојат таткото на Дарја, Александар Дугин и нејзината мајка Наталија.

Дарја Дугина (29), која беше коментаторка на националистички руски ТВ канал, беше убиена од експлозивна направа поставена во нејзиниот автомобил во саботата вечерта додека возела на периферијата на Москва, уништувајќи го возилото и убивајќи ја девојката на лице место. соопштија властите.

Рускиот претседател Владимир Путин постхумно ја одликува Дарија Дугина со Орден за храброст. Руските безбедносни служби објавија дека во атентатот е вмешана украинската служба за безбедност. Како непосреден извршител на службата ја наведуваат државјанката на Украина Наталија Вовк.

Таткото на осомничената Наталија призна дека таа била во воените сили на Украина, но негираше дека е член на „Азов“.

Наталија Вовк, како што соопшти ФСБ, пристигнала во Русија на 23 јули, користејќи регистарски таблички на Народна Република Доњецк за да избегне контрола.

Додека беше во Москва, таа ги заменила табличките на својот Mini Cooper со други од Казахстан, пријателска поранешна советска република. Во неделата, по нападот, Вовк возела во Естонија со украински регистарски таблички, соопшти ФСБ.

Властите исто така рекоа дека Вовк можеби ја користела нејзината ќерка тинејџерка како покритие за да и помогне да се движи низ Русија. Изнајмила стан во истата зграда во која живеела Дугина и била снимена од камера на вратата.