Во сообраќајна несреќа што вчера околу 20.15 часот се случила во околината на Шибеник, загина Никола Пејин (47) од Сивац кај Кула. Загинал на автопатот Тисно-Капела, управувајќи мотоцикл БМВ.

Според извештајот на шибенската полиција, која ја спровела истрагата, до несреќата дошло кога возачот на мотоциклот со српски регистарски таблички, излегувајќи од левата кривина, не ја прилагодил брзината, поради што слетал на камено-земјена површина и удрил во бетонски потпорен ѕид.

Поради повредите тој бил префрлен во Општата болница во Шибеник каде починал.

Никола бил љубител на мотори, а на пат за Шибеник долг околу 700 километри тргнал со својот пријател, исто така страстен моторџија од Сивац.

Отишле да ја посетат татковината на сопатникот на Никола, кој додека се возел со својот мотор ја избегнал несреќата.

Загинатиот Пејин бил сопственик на занаетчиска продавница за производство на најлонски кеси „Нина-Пласт 025“. Ги остави сопругата и петте деца, три сина и две ќерки, како и неутешна мајка и сестра.