– Медиумите јавуваат дека околу 70.000 граѓани вечерва излегле на улиците во Скопје барајќи оставка од Владата, пишува Информер.рс.

Протестот го предводи опозициската ВМРО ДПМНЕ која според анкетите е далеку пред владејачката СДСМ од каде што доаѓа премиерот Димитар Ковачевски.

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски побара оставка, заканувајќи се со целосна блокада на државата доколку власта не го послуша гласот на народот и не распише избори.

Тој остро се спротивстави на владиниот начин на преговори со Бугарија, од кој зависи напредокот на Македонија кон ЕУ.

– Дали македонската влада ќе падне по Бугарија, останува да видиме во наредните денови, пишува Информер.

📸

📸

📸

📸