Во услови на зголемени загуби, руските војници масовно одбиваат да се борат во Украина. Громобранската контраофанзива на Киев минатата недела ги турна окупаторите до границата во делови од североисточниот дел на земјата.

Руските војници масовно се предаваат

Снимките кои кружат на социјалните мрежи, наводно, покажуваат како руски војници лежат на патот „сфаќајќи ја безнадежноста на својата ситуација“, соопшти украинската воена разузнавачка служба, пренесува „Јутарњи лист“.

Британците проценуваат дека од почетокот на инвазијата во Украина загинале 43.000 војници, што е бројка што ги принудува руските војници да се предадат, пишува Дејли мејл.

Кремљ, наводно, ги запре исплатите на ранетите војници. Американскиот тинк-тенк за воени студии објаснува дека радикалното украинско освојување на изгубени територии „можеби влијаело на подготвеноста или способноста на руската воена команда навремено да ги искористи новоформираните доброволни единици во Украина“.