Денеска е еден од најтешките денови во модерната историја на земјата. Изразувам сочувство до семејствата на убиените деца, децата и семејството на убиениот работник во училиштето. Србија е обединета во тагата, оваа тага е толку голема што не се сеќаваме на поголема, изјави вечерва претседателот на Србија Александар Вучиќ, кој своето обраќање го започна со едноминутно молчење поради трагедијата што се случи во училиштето во Белград.

– Кога сме обединети во тагата, мораме да ја гледаме нашата одговорност и да бараме решенија за вакво нешто, колку и да е непредвидливо, никогаш да не се повтори – рече тој. Вучиќ рече дека момчето кое го извршило кривичното дело е во специјално одделение на клиниката за невропсихијатрија.

– Момчето отсега е на посебно место, ќе биде сместено во посебен дел од клиниката за невропсихијатрија – рече тој.

– Момчето во својата изјава покажа дека планирал се. Тоа го објасни на чуден начин, што не можете да им го објасните на оние кои ги изгубиле своите деца. Некои зборуваат за насилство од врсници, дека претходно се заканувал со бомба, ве молам немојте да измислувате работи. Никогаш немало закани, тој сакал да фрли молотови коктели за да спречи некој да влезе во училиштето додека не ја заврши својата монструозна работа. Сепак, при фрлањето на првиот коктел се исплашил, па се откажал, признал денеска. Не измислувајте дека има смена со богати и сиромашни деца, доста е голема трагедија – рече тој.

– Не брзав и никој од нас не брзаше да даде изјави, сакавме да погледнеме се каде што тргнал системот наопаку, се каде што лежи одговорноста на секој од нас затоа што не можеме да ги вратиме децата на нивните родители. Неговиот татко е уапсен како сопственик на оружје кое очигледно незаконски го чувал, иако ги имал сите потребни дозволи. Приведена е и мајката. Поради многуте лаги кои се шират на социјалните мрежи, должен сум да зборувам за вистинските причини и одговорност, а не за она што кружи како гласина. Ова страшно злосторство се случи во една од најубавите години во нашата земја. Момчето се дружело со обезбедувачот кој го убил. Човекот што беше убиен од обезбедувањето дури и разменувал пораки со него, се дружел со него, ги чувал децата, се грижел за нив. Не можам да зборувам за имиња, бидејќи морам да го чекам обвинителот, таков е законот – рече претседателот.

– Овие луѓе се добро ситуирани, како и повеќето родители на деца од ова училиште. Зборуваме за родители кои се угледни, таткото е примерен доктор, професор по микробиологија, татко и мајка угледни луѓе. Таткото направил еден прекршок во животот, чиста биографија. Момчето кое го извршило злосторството побарало да го префрлат од едно во друго одделение, бидејќи бил најдобар ученик и сите го избегнувале, побарал да се пресели во VII/2 каде имал тројца другари – рече тој и додаде:

-Денот го чекал, три пати бил на стрелиште со татко му, гаѓал кружна цел, му се допаднало, бил добар стрелец, рече Вучиќ и додаде:

– Во Белград имаме 331 училиште, една од новите мерки ќе биде да има уште поголем број полицајци во училиштата.

– Мора да ги промениме вредностите и начините на однесување, не е прашање на власта и опозицијата – рече тој.

Да потсетиме, ученикот од седмо одделение во основното училиште Владислав Рибникар, Коста Кецмановиќ (13) утрово усмрти 7 девојчиња и едно момче, како и еден обезбедувач, а тешко рани шест ученици и една наставничка.