Денеска попладне, нешто пред 15:00 часот, во просториите на ДОРХ на улица „Селска“ бил сослушан обезбедувачот Кристијан К., кој е осомничен за убиството на Томислав Сабљо.

Покрај Кристијан К., уапсено е уште едно лице кое е поврзано со убиството. Како што неофицијално дознава новинарот на Јутарњи, Душан Миљуш, станува збор за суспендираниот полицаец Доријан М.

Откако Кристијан К. беше доведен на распит, медиумите во Хрватска успеале да ја направат и неговата прва фотографија.

Да потсетиме, Томислав Сабљо беше застрелан и убиен во саботата околу 4 часот и 40 минути во ноќниот клуб „Риц“ на улицата Флоријан Андрашец по физичка пресметка меѓу неколку лица.

Убиениот Сабљо е обвинет од акцијата „Тебра“ на УСКОК, во која беше еден од уапсените за шверц на речиси 16 тони марихуана, како и палење автомобили и други дела.

📸

📸

📸

📸

📸

📸