М.Б. (52), кој синоќа околу 20 часот и 30 минути бил уапсен во Белград поради сомнение дека со автомобилот туркал сообраќаен службеник, одбил алкотест, но било констатирано дека бил позитивен на кокаин.

По приведувањето на гинекологот М.Б. (52) кој синоќа околу 20 часот и 30 минути прво одбил да го послуша сообраќајниот полицаец, а потоа го туркал со својот „мерцедес“, одбил алкотест, но Анализата на плунката покажала дека е позитивен на кокаин, неофицијално дознава Нова.рс.

Да потсетиме, на социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како сообраќаен полицаец се обидува да запре бел мерцедес, за кој подоцна беше утврдено дека е управуван од М.Б.

Полицаецот се обидел да го запре возилото откако возачот одбил да се придржува додека го пренасочувал сообраќајот. Кога српскиот полицаец се обидел да го запре и застанал пред „мерцедесот“, возачот не застанал туку со автомобилот го „туркал“ полицаецотот.

На помош на полицаецот дошле уште двајца колеги, од кои едниот накратко разговарал со возачот, но тоа не влијаело на М.Б. да престане.

Подоцна е уапсен и му е одредена мерка притвор во полиција до 48 часа, по што ќе биде изведен во Третото основно обвинителство и ќе биде обвинет за попречување на службено лице.