Полицијата го уапсила Радиша Блажиќ, таткото на Урош Блажиќ, кој е осомничен за убиство на осум лица во Мали Орашје и Дубона, дознава „Блиц“.

На Радиша Блажиќ, поранешен припадник на Војската на Србија, му е одреден притвор до 48 часа.

Потсетуваме, синот на Радиша, Урош Блажиќ, беше уапсен од припадниците на САЈ во селото Вињиште кај Крагуевац, 9 часа откако уби 8 и тешко рани 14 лица. По рочиштето, по предлог на ВЈТ во Смедерево, одреден му беше притвор до 30 дена.