Гордоста на Србија, коментираат српските медиуми по најновиот потег на светскиот рекет број 1, Новак Ѓоковиќ.

Денеска се празнува Свети Василиј Острошки, а Ѓоковиќ свесен за тој датум и славје, по убедливата победа над Вавринка, на камерата напиша:

„Острог“, беше кратката и јасна порака на Новак (сето тоа го врами во срце).

Навистина е убаво да се види како Ѓоковиќ го сака и почитува својот народ и својата православна вера каде и да е.

– Затоа има само еден – Новак Ѓоковиќ, коментираат српските медиуми.

Што се однесува до случувањата на теренот, немаше потешкотии со Станислас Вавринка (6:2, 6:2), а во следното коло Новак ќе игра со Оже-Алијасим, осмиот носител. Тоа ќе биде прв натпревар меѓу нив.