Осум туристи загинаа, а 23 други се ранети во турски напад врз планинско одморалиште во северната ирачка провинција Духок, објавија вечерва ирачките државни медиуми.

– Жестоки истрели погодија одморалиште во Зако, град на границата меѓу Ирачки Курдистан и Турција – објави државната телевизија, пренесува Хина.

Меѓу жртвите има и деца, меѓу кои и едногодишно дете, рече курдскиот министер за здравство, додавајќи дека сите жртви починале пред да стигнат во болница.

Мустафа Аала (24), кој бил во одморалиштето со пријател кога се случил нападот, сведочел за ракетните напади и ужасните сцени од нападот.

– Ја повлековме оградата што беше околу водопадот. Погледнавме внатре, видов деца како лежат на земја. Тоа е глетка која никогаш не сум ја видел во животот – додал Аала.

Турција редовно изведува воздушни напади

Турското Министерство за одбрана во соопштение соопшти дека двајца милитанти на Курдската работничка партија се предале на турскиот безбедносен пункт на граничниот премин Хабур со Ирак, кој се наоѓа на околу 10 километри од Зако, но не го спомнале нападот.

Турција редовно изведува воздушни напади во северен Ирак и испрати командоси да ја поддржат својата долготрајна кампања во Ирак и Сирија против курдските милитанти на ПКК и милициите на сириските Курди. Анкара и двете ги смета за терористички групи.

ПКК го крена оружјето против турската држава во 1984 година. Повеќе од 40.000 луѓе беа убиени во конфликтот, кој во минатото беше главно фокусиран на југоисточна Турција, каде што ПКК сакаше да создаде етничка татковина.

ОН го осудија нападот

Главниот претставник на Обединетите нации за Ирак го осуди денешниот напад во соопштение објавено на Твитер и повика на истрага.

Турското Министерство за надворешни работи, во меѓувреме, ја отфрли одговорноста за нападот и рече дека е против нападите врз цивили и дека прави се за да избегне цивилни жртви во своите антитерористички операции.

САД соопштија дека ја следат ситуацијата по воздушните напади во Духок, Ирак.

На редовна прес-конференција, портпаролот на Стејт департментот Нед Прајс рече дека ставот на САД е дека воената операција во Ирак треба да ги почитува суверенитетот и територијалниот интегритет и треба да „обезбеди заштита на цивилите“.