Сирените ечат низ израелските градови откако вечерва ескалираше судирот меѓу Израел и Палестинската група Исламски џихад. Палестинската група Исламски џихад денеска соопшти дека испукала повеќе од 100 ракети кон Израел како одмазда за воздушните напади во кои загина еден од нејзините високи команданти.

Израелската „Железна купола“ пресретнува ракети додека се огласуваат сирени во градот Сдерот и други блиски градови. Дојдовните ракетни сирени повторно се огласуваат во Сдерот и други градови во близина на границата со Појасот Газа.

Според првичните информации, неколку ракети се пресретнати од системот за воздушна одбрана „Железна купола“. Засега нема информации за штети или повредени во последниот бран.

Израел жестоко гранатира

Израелските одбранбени сили соопштија дека нападнале ракетна позиција на палестинскиот Исламски џихад во Појасот Газа. Израел соопшти дека локацијата била искористена за лансирање на најмалку 10 ракети врз Израел претходно вечерва.

Војската објави видео од воздушниот напад:

Палестинските медиуми објавија дека израелски авиони моментално напаѓаат локации во јужниот дел на Појасот Газа.

Израелските одбранбени сили потврдија дека започнале нов бран воздушни напади врз цели на палестинскиот Исламски џихад во крајбрежната енклава.

Во меѓувреме, предупредувачки ракетни сирени се огласуваат во Ашкелон, Сдерот и други градови во близина на границата со Газа, без моментални извештаи за штета или повредени.

Министерот за одбрана на Израел, Бени Ганц претходно вечерва имаше телефонски разговор со американскиот секретар за одбрана Лојд Остин и го информираше за случувањата.

„Министерот Ганц истакна дека државата Израел работи на одбрана на своите граѓани и ќе дејствува одлучно и со што е можно поголема прецизност против терористичките оперативци и инфраструктурата за да ги постигне своите цели“, се додава во соопштението.