Институтот за војна (ИСВ) објави нова анализа за ситуацијата во Украина.

Како што наведуваат, откритието на масовни гробници и простории за мачење во ослободениот Изјум ги потврдува претходните проценки на ИСВ дека злосторствата во Буча се симбол на руските активности на окупираните територии, а не аномалија.

Тие понатаму пишуваат дека рускиот претседател Владимир Путин очигледно се закани дека ќе ги прошири руските напади врз украинската цивилна инфраструктура доколку Украина продолжи со пријавените напади врз воени објекти во Русија.

Украинскиот центар за отпор предупреди дека руските сили би можеле да извршат напади во окупираните територии меѓу 17 и 20 септември, со цел да ги обвинат украинските сили за нападите.

Украинските сили го зазедоа целиот град Купјанск на 16 септември, продолжувајќи ги офанзивните операции источно од реката Оскил, според ИСВ. Украинските сили, наводно, гранатирале цели во Валујка во Белгородската област во Русија, во текот на ноќта меѓу 15 и 16 септември.

Украинските сили го нападнаа рускиот окупационен стожер во Керсон, најверојатно користејќи ХИМАРС, и продолжуваат со копнени маневри во три области на регионот Керсон како дел од тековната јужна контраофанзива.

Претставници на руската администрација се собираат околу повикот на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров за „самомобилизација“ на локално ниво за да се обезбедат дополнителни сили за руската војска. Принудните руски кампањи за мобилизација веројатно ја исцрпуваат машката популација на делови од територијата на која сметаат дека имаат право на самопрогласените републики Доњецк и Луганск (ДНР и ЛНР) долж првата линија на фронтот, пишува ИСВ.

Непосредните и координирани руски разузнавачки одговори сугерираат дека украинските партизани можеби не се одговорни за атентатот на 16 септември на главниот обвинител на Луганската Народна Република (ЛПР) и неговиот заменик, заклучува на крајот Институтот за војна.