Откако во петокот наутро двајца мажи брутално избодеа 40-годишен Босанец во Мартренко (Горна Австрија), кој недолго потоа почина од повредите, осомничените попладнето првпат беа сослушани во полиција. Сепак, 40-годишниот Црногорец и другиот осомничен од БиХ (19) не биле многу зборливи. Се уште нема трага од оружјето со кое е извршено убиството.

Злосторството се случило во петокот во 9 часот и 30 минути во станбениот комплекс во Мартренко. Соседот веќе со градинарско црево ги исчистил трагите на злосторството од улицата откако полицијата и форензичарите исто така ги завршија првите истраги.

Страшно крваво дело на отворена улица

Во 07:23 часот полицијата добила повик: жена пријавила дека на улица лежи маж со тешки расекотини. Видела автомобил со двајца патници кои запреле пешак, а потоа еден од нив го прободел неколку пати. Двајцата мажи потоа се оддалечиле.

Наводниот главен осомничен, 40-годишен Црногорец, патролата го препознала во автомобилот во кој избегал во 8 часот и 50 минути и бил уапсен од специјалната единица Кобра на А7 на пат кон градот. Во 9:20 часот, вториот осомничен – исто така од Босна и Херцеговина – бил уапсен без отпор во кафуле во соседниот град Траун. За жал, повредениот Босанец веќе им подлегнал на тешките повреди во болница.

Не е јасно зошто дошло до крвавата пресметка. На првиот распит осомничените не биле зборливи, а распитите траеле цело попладне. Двајцата уапсени се очекува во денеска да бидат префрлени од полицискиот притвор во Линц во затвор.

Се уште нема трага од оружјето со кое е извршено убиството Сепак, жртвата и осомничениот можеби се познавале, а засега непотврдени наводни информации говорат дека работеле во ист камп, пишува Кроне.

Инаку, оградениот простор е опремен со неколку камери на кои всушност треба да се гледа чинот – под услов камерите да снимале. Засега нема трага од оружјето со кое е извршено убиството – нож.

📸

📸

📸