Додека светот жали за загубата на кралицата Елизабета Втора, најдолготрајниот англиски монарх, тешко е да не се запрашаме што следува за кралското семејство.

Кралот Чарлс III, татко на принцовите Вилијам и Хари, е подготвен да го преземе тронот заедно со неговата сопруга Камила, војвотката од Корнвол, која сега е назначена за кралица придружничка.

Кралицата придружничка ја има женската верзија на титулата на нејзиниот сопруг (која, во овој случај, очигледно е крал), а добива и круна.

Меѓутоа, таа не ја поседува истата моќ како кралот или како што би можела една *официјална кралица*. Тоа значи дека нема политичка или воена контрола и нема крунисување. Само „слична, но поедноставна церемонија“, според веб-страницата на британското кралско семејство.

Камила не ја држи власта без Чарлс. Така, кога тој на крајот ќе го напушти тронот, принцот Вилијам ќе стане крал.

Зошто Камила нема да биде кралица?

Пред да почине, кралицата Елизабета јасно стави до знаење во изјавата на 5 февруари дека ја поддржува Камила. „Кога, мојот син Чарлс ќе стане крал, знам дека ќе му ја дадете и нему и на неговата сопруга Камила истата поддршка што ми ја дадовте; и мојата искрена желба е, кога ќе дојде време, Камила да биде позната. како Queen Consort додека ја продолжува сопствената лојална служба“, напиша кралицата.

Ова беше големо изненадување, бидејќи многумина очекуваа дека Камила ќе ја задржи сегашната титула Нејзиното Кралско Височество Принцеза Придружничка. (На јавноста и е тешко да заборави дека Чарлс и Камила имале афера кога тој сè уште бил во брак со саканата принцеза Дијана).

Кои се децата на Камила?

Камила има две деца со нејзиниот прв сопруг, Ендрју Паркер Боулс: Том Паркер Боулс и Лора Лопес.

Кој е Том Паркер Боулс?

Том, кој е најстарото дете и единствен син на Камила, е критичар на ресторани. Тој исто така е автор на многу книги за готвење и е судија на британските кулинарски реални шоуа.

Принцот Чарлс е и негов очув и негов кум, според Town & Country, што е малку забавен факт.

Тој има две деца со поранешната сопруга, модната уредничка Сара Бајс. Ќерката на Том Лола е родена во 2007 година, а неговиот син Фреди е роден во 2010 година, според T&C.

Која е Лаура Лопес?

Лаура е најмалото дете на Камила и Ендру. Таа е ко-основач на Eleven, која е ликовна галерија во Лондон. Таа е во брак со Хари Лопес, кој е поранешен модел на Келвин Клајн, кој стана сметководител.

Двојката има три деца: Елиза, која е родена во 2008 година, и момчиња близнаци, Гас и Луис, кои се родени во 2009 година, според T&C.

Ќе добијат ли кралски титули?

Не. Бидејќи титулите на Камила зависат од Чарлс, таа нема да пренесе никакви кралски титули.