Милјана Кулиќ последниве денови ја води најтешката битка во животот. Таа моментално се наоѓа во Клиничкиот центар во Ниш каде по операцијата за намалување на желудникот во Турција ѝ е отстранета слезината.

Извор близок до семејството Кулиќ за Ријалити плус открива како се одвивала операцијата, како намерите на нејзиното семејство да ја тужат клиниката во Турција каде беше извршена операцијата за намалување на желудникот.

– Милјана беше оперирана во Турција на 19 јули и се чинеше дека е во ред – започнува изворот и додава:

– Кога таа и Марија се вратија во Србија, на Миљана и се слоши и итно беше префрлена во Клиничкиот центар во Ниш. Докторите цела ноќ се бореле за нејзиниот живот, таа изгубила 2,5 литри крв и ѝ ја извадиле слезината. Нејзината состојба се уште е критична, таа е под постојан надзор на лекарите и медицинскиот персонал. Моментално прима „фраксипарин“, кој ја разредува крвта и спречува тромбоза, поради што и целото тело ѝ е завиткано во компресивни завои.

– Компликациите и влошувањето на здравствената состојба на најконтроверзната „задругарка“ се случија по лошо извршената операција на желудникот во Турција, кога лекарите и ја оштетиле слезината при намалувањето на желудникот. Силните болки кои ги претрпела биле последица на пукањето на слезината, а операцијата траела со часови. Поради сето ова, нејзиното семејство се надева на најдоброто, но решиле да ја тужат клиниката во Турција, пред се од морални причини, сега не размислуваат за наплата на отштета бидејќи се очајни – открива извор за Реалити плус.

Мајката на Милјана, Марија Кулиќ минува низ вистински пекол, а сега откри како се чувствува нејзината ќерка и што ѝ е најпотребно во овој момент.

– Во болница сум и чекам. Цело време сум со неа, ме пуштија да бидам до ќерка ми. Таа спие, а сè уште е неизвесно. Вчера и дадоа 2,5 литри крв што ги изгуби, но не знам дали ќе треба уште и дали имаат доволно – вели вознемирена Марија, која апелира до сите што се во можност да и ги испратат на ќерката потребните витамини:

– Она што ни треба сега се американски витамини Б12 од 1.000 микрограми и D3. Но, нужно во капки или за инфузија. Најквалитетни се во Америка, полоши се на нашиот пазар, а залихите на витамини се исцрпени. Ова итно ни треба, па ако може некој од странство да се јави и да ги испрати – низ солзи замолува Марија.

За здравствената состојба на својата девојка проговори и Ненад Мачанови, кој рече дека Милјана е тргната од, но дека психички е многу лошо.

– Милјана ја води најтешката битка и секако дека ќе излезе како победник. Животот и е се уште во опасност, има многу компликации. Лековите делуваат и ги постигнуваат посакуваните резултати, тргната е од респиратор, свесна е, но вознемирена. Цело време сме таму, комуницираме со лекарите, кои се исклучителни. Се ќе биде во ред! Докторите се одлични и исклучително посветени на неа. Се ќе биде во ред – изјави Ненад за порталот Пинк.