Светот на пикадото го потресе веста дека кинеската Момо Жоу, една од првите жени кои се натпреваруваа на Светскиот куп во пикадо, ненадејно почина на 31-годишна возраст.

Жоу влезе во историјата како првата жена што ја претставувала Кина на натпревар во живо на Светското првенство во Франкфурт. Кинеската беше само втората жена која се натпреваруваше на Светскиот куп, по Русинката Анастасија Добромислова, која стана прва во 2010 година.

Жоу ја започна својата кариера во пикадо пред една деценија во родниот Дандонг, а само пет години подоцна ја претставуваше Кина на најголемите натпревари.

– Изразуваме длабоко сочувство до пријателите и семејството на Момо во овие тешки моменти. Момо беше популарен натпреварувач кој измина долг пат, создавајќи наследство како прва жена што ја претставува Кина на најголемата сцена, рече директорот на корпорацијата за професионално пикадо, Метју Портер.